Czy peruki można suszyć?

Chociaż peruki są coraz bardziej popularne na całym świecie jako sposób na zmianę fryzury, stylizację czy nawet rozwiązanie problemów z wypadaniem włosów, wiele osób zastanawia się nad ich pielęgnacją. Jedno z najczęstszych pytań dotyczy suszenia peruk. Czy można je suszyć, a jeśli tak, to jak to robić, by nie uszkodzić delikatnych włókien? Poniżej odpowiemy na te pytania, analizując różne metody suszenia wyrobów.

 

Znaczenie prawidłowego suszenia peruk

Prawidłowe suszenie peruki jest kluczowym elementem jej pielęgnacji, ponieważ niewłaściwe postępowanie może prowadzić do skręcania się włosów, utraty kształtu czy wyglądu, a nawet zniszczenia struktury wyrobu.

Podstawowym czynnikiem wpływającym na sposób suszenia peruki jest rodzaj włosów, z jakich została ona wykonana. Wyroby dzielą się na dwie główne kategorie: peruki syntetyczne i peruki naturalne (z włosów ludzkich). Każda z nich charakteryzuje się innymi właściwościami i wymaga odmiennego traktowania w trakcie pielęgnacji.

suszenie włosów

 

Suszenie peruk syntetycznych

Peruki syntetyczne wykonane są z włókien sztucznych, które imitują naturalne włosy. W przypadku suszenia takiej peruki zdecydowanie odradza się używanie urządzeń generujących wysoką temperaturę. Wysoka temperatura może bowiem wywołać zniekształcenie lub stopienie włókien. Prawidłowe suszenie peruki syntetycznej polega na delikatnym wyciskaniu nadmiaru wody za pomocą ręcznika, a następnie pozostawieniu jej do wyschnięcia na specjalnym stojaku.

 

Suszenie peruk naturalnych

Peruki z włosów naturalnych wymagają nieco innego podejścia podczas suszenia. Na ogół można je traktować jak swoje naturalne włosy, jednak istnieją pewne wyjątki oraz dodatkowe wskazówki, o których warto pamiętać. Należy unikać nadmiernego wyciskania peruki z naturalnych włosów ręcznikiem, ponieważ może to sprawić, że włosy staną się puszyste i trudne do ułożenia. Zamiast tego warto delikatnie owinąć perukę ręcznikiem i pozostawić na kilka minut, aby wchłonął on nadmiar wody. Następnie perukę można rozczesać za pomocą szerokozębatego grzebienia czy szczotki i suszyć suszarką, ale koniecznie na niskim ustawieniu temperatury i z odległości co najmniej 20 cm.