Peruki medyczne

peruka 4Peruki medyczne to pomoc dla kobiet chorych, mających trudną sytuację materialną. Nie każdy może sobie pozwolić na zakup sztucznych włosów, ponieważ są one drogie. Z tego powodu wiele osób korzysta z możliwości oferowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Peruki są produktami wpisanymi na listę pomocniczych środków refundowanych. Dzięki temu kobiety, które na skutek choroby straciły swoje włosy, mogą ubiegać się o wsparcie dotyczące zakupu peruki.

Kod peruki z włosów syntetyczny oraz naturalnych to -P.093.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje zakup peruki medycznej na podstawie obowiązujących limitów. Limit ceny dotyczący peruki syntetycznej wynosi 250 zł. NFZ refunduje całą tę kwotę – peruki w cenie nieprzekraczającej 250 zł wydawane są bezpłatnie. W przypadku, gdy cena peruki jest wyższa, pacjent musi samodzielnie dopłacić różnicę.

Cena peruki: 400 zł

Limit: 250 zł

Dopłata: 400 – 250 = 150 zł

 

Jak uzyskać refundację na perukę medyczną?

Aby uzyskać refundację na perukę medyczną, trzeba otrzymać zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne, wystawione przez lekarza posiadającego odpowiednią specjalizację. Musi być to specjalizacja z:

  • chirurgii ogólnej,
  • chirurgii dziecięcej,
  • chirurgii onkologicznej,
  • onkologii klinicznej,
  • ginekologii onkologicznej,
  • radioterapii onkologicznej,
  • dermatologii i wenerologii,
  • onkologii i hematologii dziecięcej,
  • hematologii.


Uzyskanie zlecenia na perukę medyczną możliwe jest raz na rok. Termin liczony jest od dnia wystawienia zlecenia przez lekarza.

O taką pomoc mogą się ubiegać osoby leczące się na choroby nowotworowe, pacjenci, którzy doznali trwałego uszkodzenia głowy w wyniku urazu bądź oparzenia, a także ludzie cierpiący na schorzenia powodujące utratę włosów.

Po wypełnieniu zlecenia przez odpowiedniego lekarza można udać się do sklepu z perukami, aby wybrać i odebrać perukę. Nasza firma współpracuje ze wszystkimi oddziałami NFZ.

 

Kto powinien skorzystać z możliwości refundacji peruki medycznej?

To, czy pacjent może skorzystać z pomocy dotyczącej zakupu peruki, określają odpowiednie zarządzenia, a także opinia wydana przez lekarza. O refundację peruki medycznej mogą starać się wszystkie osoby, u których istnieje wskazanie do noszenia wyrobu perukarskiego. Takie wsparcie należy się przede wszystkim pacjentom chorującym na nowotwory, osobom z poważnymi urazami głowy, a także tym, którzy zmagają się ze schorzeniami prowadzącymi do wypadania włosów. O refundację peruki mogą, a nawet powinny się ubiegać osoby pragnące poprawić swój wygląd, a tym samym samopoczucie. To, jak odbierają nas inni, wpływa na nasze poczucie własnej wartości, dlatego tak ważne jest dbanie o swój wizerunek. Przez choroby i różne wypadki ludzie często obniżają swoją samoocenę, co może doprowadzić nawet do depresji. Z tego powodu tak ważne jest dbanie o własny wygląd, chociażby przy pomocy peruki medycznej.

Peruki medyczne – refundacja NFZ na zakup peruk medycznych

Czy wiesz, kto może skorzystać z refundacji NFZ na zakup peruki medycznej? Sprawdź, jeśli ze względu na chorobę lub wypadek masz problem z wypadającymi włosami.