Jak dbać o perukę syntetyczną?

Każda peruka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Stosowanie właściwych kosmetyków i regularne mycie pozwoli przez długi czas cieszyć się jej ładnym wyglądem. Jest to bardzo ważne, ponieważ wyrób perukarski to produkt noszony na głowie niezależnie od warunków atmosferycznych. Jest on cały czas narażony na różne uszkodzenia, dlatego należy o niego dobrze zadbać. W poniższym wpisie podpowiadamy, w jaki sposób pielęgnować perukę syntetyczną.

szczotkowanie peruki

Przede wszystkim należy zapamiętać, że dbanie o perukę z włosami kręconymi różni się od pielęgnacji wyrobu z prostym uczesaniem. Pierwszej fryzury nie wolno czesać, ponieważ mogłoby to doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia. Szczotka czy grzebień niszczą pasma, dlatego zalecane jest jedynie ich rozczesywanie za pomocą palców. Natomiast peruki z włosami prostymi można delikatnie czesać, gdy są suche lub wilgotne.

 

Pielęgnacja peruki syntetycznej

 

Najważniejsze jest oczywiście mycie peruki – jeśli nosisz ją każdego dnia, to włosy znacznie szybciej robią się sztywne i nieprzyjemne w dotyku. Wówczas należy je umyć. Dzięki temu wyrób będzie świeży i ładny. Do miski z ciepłą wodą wlej szampon odpowiedni do typu włosów, następnie wymieszaj i namocz perukę. Pierz ją jak pranie ręcznie: delikatnie ugniataj, ale pod żadnym pozorem nie trzyj, by nie zniszczyć konstrukcji peruki. Następnie dobrze wypłucz resztki szamponu również w misce lecz z samą wodą. Odsącz wilgoć ręcznikiem, delikatnie strzepnij perukę, odłóż na stojak i pozostaw do wyschnięcia. Czas wysychania peruki zależy głównie od grubości oraz długości włosów, ale zazwyczaj jest to kilka godzin. Pamiętaj, aby nigdy nie rozczesywać mokrej peruki, ponieważ w ten sposób możesz ją trwale uszkodzić. Po wyschnięciu wyrobu możesz przeczesać włosy palcami, jednak nie trzeba ich stylizować, ponieważ włosy same powrócą do oryginalnej fryzury.

Pielęgnacja peruk syntetycznych nie jest skomplikowana. Polega przede wszystkim na regularnym praniu produktu. Wyrobu wykonanego ze sztucznych włosów nie wolno bowiem poddawać żadnym zabiegom. Peruki syntetyczne nie są odporne na wysoką temperaturę, w związku z czym nie należy ich suszyć, kręcić czy prostować. Tych wyrobów nie wolno również farbować, modelować czy w żaden inny sposób stylizować. Pielęgnację wykonuj wyłącznie przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków i pamiętaj, aby nie nakładać wygładzających produktów u nasady włosów. Właściwe dbanie o perukę syntetyczną pozwoli używać jej przez długi czas i cieszyć się jej ładnym wyglądem.