Jak uzyskać refundację na peruki medyczne?

Peruki nosi się z różnych powodów. Najczęściej mają one za zadanie poprawić wygląd po utracie prawdziwych włosów. Wpływają pozytywnie nie tylko na wizerunek, ale również na samopoczucie. Fryzura ma bowiem bardzo duże znaczenie dla wielu osób, nie tylko kobiet. W związku z tym możliwe jest uzyskanie refundacji na peruki medyczne. Wiesz, kto może się o nią ubiegać i w jaki sposób to zrobić? Jeśli nie, przeczytaj poniższy tekst. Wyjaśniamy zasady.

 

Peruki medyczne stanowią nieocenioną pomoc dla osób, które w związku z trudną sytuacją materialną, nie mogą sobie pozwolić na zakup takiego wyrobu. Wsparcie jest skierowane głównie do pacjentów onkologicznych, a także tych po wypadkach, na skutek których utracili włosy. Fryzura ma duży wpływ nawet na zdrowie psychiczne, dlatego peruki zostały wpisane na listę pomocniczych środków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Czy wsparcie pokrywa cały koszt zakupu peruki?

refundacja

Peruki medyczne są refundowane zgodnie z obowiązującymi limitami. Oznacza to, że nie każdy wyrób można kupić, korzystając z tego wsparcia. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa kwotę 250 zł, w związku z czym peruki w takiej cenie można odebrać bezpłatnie. W przypadku droższych modeli – trzeba się liczyć z koniecznością dopłaty brakującej kwoty. Wybór zależy więc od pacjenta, na szczęście za 250 zł możliwy jest zakup wysokiej jakości peruki, odpowiedniej do noszenia na co dzień.

 

Jak ubiegać się o refundację na perukę medyczną?

W celu uzyskania refundacji na perukę medyczną trzeba się zgłosić do odpowiedniego lekarza, który wystawi specjalne zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Powinien być to specjalista z zakresu chirurgii, onkologii, hematologii czy ginekologii onkologicznej. O takie zlecenie można się starać raz w roku, termin liczy się nie od dnia zakupu peruki, a od momentu wystawienia zlecenia przez specjalistę.