Czy peruka może wywoływać reakcję alergiczną?

Peruki są noszone z różnych powodów. Niekiedy jako sposób na szybką zmianę wizerunku, a czasem jako metoda na przynajmniej częściowe odzyskanie ładnej fryzury po chorobie. Niezależnie od tego, z jakiego powodu decydujesz się na zakładanie tego wyrobu, możesz wybrać perukę naturalną lub syntetyczną. Jeśli martwisz się, że produkty wywołują reakcje alergiczne, przeczytaj poniższy tekst. Przekonasz się, że nie ma żadnych podstaw do obaw.

 

Obecnie peruki są produkowane z wysokiej jakości materiałów. Niezależnie od tego, czy powstają z naturalnych, czy sztucznych włosów, są bardzo wytrzymałe, odporne na różne uszkodzenia i przyjemne w dotyku. Dzięki temu można je nosić nawet przez wiele godzin bez obawy, że wywołają reakcję alergiczną. Jeśli odpowiednio dbasz o wyrób perukarski, na pewno nie spowoduje on żadnych podrażnień skóry głowy. Peruki są bowiem wykonywane z przepuszczalnych warstw, umożliwiających swobodne oddychanie. Materiały stosowane do produkcji wyrobów perukarskich odprowadzają ciepło, a także wilgoć.

peruka

Jak zapobiegać podrażnieniom skóry głowy podczas noszenia peruki?

Właściwe dbanie o perukę sprawia, że nie ma możliwości, aby wywoływała ona podrażnienia. Najważniejsza okazuje się jednak pielęgnacja, polegająca przede wszystkim na czyszczeniu wyrobu. Pozostawienie go zanieczyszczonego na długi czas może doprowadzić do pogorszenia się jego stanu, a tym samym do wywoływania różnych reakcji alergicznych. Dlatego tak istotne okazuje się dokładne dbanie o perukę, ale należy pamiętać również o tym, aby pielęgnacja nie była przesadna. Używanie zbyt dużej ilości kosmetyków utrudnia precyzyjne spłukanie peruki, a tym samym zwiększa ryzyko pozostania na niej środków, które podrażniają skórę głowy.

Zarówno peruki naturalne, jak i syntetyczne trzeba regularnie myć. Wyroby wykonane z włosów naturalnych są odporne na działanie różnych kosmetyków, w związku z czym można je normalnie czyścić. Dzięki temu przez długi czas zachowają swój ładny wygląd i nie będą podrażniały skóry głowy. Na początku należy je dokładnie namoczyć, a następnie umyć za pomocą szamponu, rozprowadzając go od góry do dołu. Kosmetyk trzeba dokładnie spłukać, a na wilgotne włosy warto nałożyć odżywkę. Po jej usunięciu perukę osusz ręcznikiem i pozostaw do wyschnięcia na stojaku lub specjalnej główce.

Peruki syntetyczne są mniej wytrzymałe i odporne na różne uszkodzenia niż wyroby naturalne, w związku z czym należy być ostrożnym podczas ich pielęgnacji. Trzeba je jednak myć, aby uniknąć gromadzenia się zanieczyszczeń i bakterii, które mogłyby doprowadzić do podrażnienia skóry głowy. Perukę sztuczną wystarczy myć co 2 tygodnie, jeśli używasz jej codziennie. Zanurz ją na kilka minut w wodzie z dodatkiem specjalnego kosmetyku przeznaczonego do pielęgnacji takich wyrobów. Następnie umyj ją ręcznie, ale pamiętaj o delikatnych ruchach. Nie wolno trzeć peruki, ponieważ mogłoby to ją trwale uszkodzić. Po tym przepłucz perukę w letniej wodzie, ale nie używaj w tym celu wody bieżącej. Następnie osusz ją ręcznikiem, roztrząśnij i ułóż palcami. Do wyschnięcia pozostaw ją na stojaku lub główce, by włosy mogły swobodnie opaść. Mokrej peruki nie wolno czesać, gdyż mogłoby to jej zaszkodzić.