Czy peruki można farbować?

Osoby lubiące zmiany z pewnością zastanawiają się, czy peruki można farbować. W przypadku prawdziwych włosów wszelkie modyfikacje są możliwe, natomiast jeśli chodzi o wyroby perukarskie, nie wszystkie nadają się do zabiegów fryzjerskich. Jeśli zależy Ci na możliwości zmiany koloru peruki, powinieneś wybrać produkt wykonany z włosów naturalnych. W poniższym tekście podpowiadamy, jak przefarbować perukę i dlaczego nie jest to możliwe w przypadku niektórych modeli.

Jeśli podczas zakupu peruki wiesz, że będziesz chciał ją przefarbować, postaw na wyrób naturalny. Tylko produkty wykonane z włosów naturalnych można farbować. Pod żadnym pozorem nie powinno się tego robić w przypadku wyrobów syntetycznych, ponieważ prowadzi to do ich trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia, czego na pewno każdy chciałby uniknąć.

Peruki naturalne umożliwiają różne zabiegi fryzjerskie. Można je nie tylko stylizować, ale również farbować. Pamiętaj jednak, by w tym celu nie stosować produktów dostępnych w drogeriach. Kosmetyki odpowiednie do prawdziwych włosów nie sprawdzają się w przypadku peruk, ponieważ zawierają składniki, które mogą źle działać na strukturę włosa. Ich działanie może również wpłynąć na efekt, przez co będziesz z niego zadowolony. Zdecydowanie lepiej kupować farby w sklepach z perukami, ponieważ takie kosmetyki są przeznaczone specjalnie do wyrobów perukarskich. Podczas korzystania z nich nie ma obawy, że zaszkodzą peruce.

platynowy blond peruki

Specjaliści nie zalecają farbowania włosów na kolor jaśniejszy, niż ten, w jakim ona występuje. Najlepiej przefarbować ją na odcień ciemniejszy, ponieważ rozjaśnianie wymaga silnej chemii. Nie jest ona wskazana w przypadku wyrobów perukarskich, ponieważ istnieje ryzyko, że jej działanie trwale uszkodzi produkt. Zdecydowanie lepszym pomysłem w takiej sytuacji jest więc zakup nowej peruki. Swobodnie możesz farbować peruki naturalne tylko na jaśniejsze kolory. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by robić to samodzielnie. Jednak jeśli chcesz mieć pewność, że wyrób nie ulegnie uszkodzeniu, oddaj go w ręce specjalistów.

 

Dlaczego nie można farbować peruki syntetycznej?

Peruka syntetyczna wyróżnia się gorszą jakością niż wyrób naturalny. W związku z tym jest mniej odporna na działanie różnych czynników. Głównym powodem, dla którego nie wolno jej farbować, jest to, że wykonuje się ją ze sztucznych włókien. Imitują one naturalne włosy, ale nie zachowują się tak, jak one. Nie wchłaniają farby, przez co, zamiast utrzymać się na włosie, kosmetyk z niego spłynie, niszcząc wyrób perukarski. Jeśli nie ulegnie trwałemu zniszczeniu, z pewnością powstanie na nim dziwna mieszanka kolorystyczna, która nie będzie wyglądała estetycznie.

Jeżeli bardzo Ci zależy na zmianie koloru peruki syntetycznej, możesz spróbować oddać ją w ręce specjalistów. Dobór odpowiednich produktów być może umożliwi jej przefarbowanie, ale na pewno nie rób tego samodzielnie w domu. Koszt wyrobu syntetycznego nie jest tak wysoki, co naturalnego, dlatego zdecydowanie lepszym pomysłem od nakładania farby na perukę sztuczną jest zakup nowego wyrobu w pożądanym kolorze.