Czy w peruce można się opalać?

Osoby decydujące się na zakup peruki często się zastanawiają, czy będą mogły wykonywać w niej różne czynności. Niekiedy jest to uzasadniona obawa, ponieważ nie w każdym wyrobie perukarskim można robić wszystkie rzeczy. Zależy to przede wszystkim od rodzaju wybranej peruki. Jeśli zależy Ci, aby nosić ją wszędzie, niezależnie od tego, co robisz, postaw na wysokiej jakości wyrób naturalny. Poniżej podpowiadamy, czy można się w nim także opalać.

To, co będziesz mógł robić w peruce, zależy głównie od tego, z jakich włosów została ona wykonana. Do wyboru są modele naturalne oraz syntetyczne. Te drugie wyróżniają się gorszą jakością, ale za to są tańsze, co sprawia, że dużo osób decyduje się na ich zakup. Niestety w związku z tym okazują się mniej odporne na różne uszkodzenia oraz trudne warunki atmosferyczne. Nie powinno się ich nosić np. podczas uprawiania sportu czy opalania, ponieważ do ich zniszczenia prowadzi m.in. pot. Długie przebywanie na słońcu sprawia, że skóra głowy się poci i tym samym niszczy perukę. Uszkodzenie nie będzie widoczne od razu, ale długotrwałe i często opalanie może przyczynić się do nieodwracalnego uszkodzenia wyrobu. Dlatego, jeśli planujesz przebywać na słońcu w peruce, zrezygnuj z modelu syntetycznego.

 

Czy peruka naturalna nie niszczy się na słońcu?

kobieta na leżaku

Zdecydowanie lepszym wyborem okazuje się peruka wykonana z włosów naturalnych, która wyróżnia się wysoką jakością, wytrzymałością oraz odpornością na różne uszkodzenia. W związku z tym, że do jej produkcji wykorzystuje się prawdziwe włosy, można ją nosić wszędzie. Oczywiście również należy na nią uważać i pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ nie ma ona szansy na samodzielną regenerację tak jak ciągle rosnące włosy. Można w niej jednak wykonywać więcej czynności niż w wyrobie syntetycznym.

Producenci peruk naturalnych zalecają ich zdejmowanie przede wszystkim do spania, ale także do długotrwałego uprawiania sportu czy opalania. Również może uszkodzić je pot, dlatego, jeśli jest taka możliwość, lepiej zdjąć wyrób na ten czas. Jeżeli jednak zależy Ci na jego noszeniu podczas opalania się, powinieneś liczyć się z tym, że peruka może szybciej ulec uszkodzeniu. Prawdopodobnie będzie trzeba ją częściej oddawać do regeneracji niż wyrób noszony zgodnie ze wszelkimi zaleceniami. Najważniejsze jest oczywiście samopoczucie osoby noszącej perukę, więc jeśli czujesz, że nie chcesz jej zdejmować np. na plażę, nie rób tego. Uszkodzone wyroby naturalne można oddać do regeneracji, co jest lepsze niż kupowanie nowego produktu w razie jego zniszczenia.